Saturday, February 26, 2011

baby all gone, grocery prices, and CAKE


We have already celebrated today- even though she won't be 5 until Monday. We had a birthday lunch of her specified favorite foods, strawberry cake with strawberry jello/cool whip frosting, topped with skittles and m&ms. Now the kids are watching cartoons and I am editing photos- feeling very relaxed and lazy with a dog sitting on my shoulder (she sits on the back of the couch with her rear end on my shoulder- it is genuinely adorable)

As we were carefully applying the many skittles and m&ms to the top of the cake (as specified by her, "I want a pink cake with pink icing and covered with m&ms")- we realized that they matched her initials. How cute is that?!? Happy Birthday Skittles Mincy :)

She ate the candy off the top and was ready to open presents....

........................................................


Our little girl had wanted Baby All Gone for Christmas- we didn't really listen when she talked about it...she had never even seen the doll- just heard about it and that it really eats bananas. But when she continued to talk about Baby All Gone every day since Christmas, I started to listen to her and decided maybe we could get one for her birthday. I started about 3 days ago. First I tried Wal-Mart, then Target. I called Baby R Us and Kohl's...Baby All Gone was all gone!!!!

So we had to order it and it will not be here until next week.

So while she was opening presents she would look at the remaining presents and kind of size up the package, trying to figure out if we could fit Baby All Gone into the gift bag. We finally told her that we had gotten it and it would come in the mail next week. She was very relieved! Reminded me of the year I got my cabbage patch :)

................................................
We are taking The Financial Peace class by Dave Ramsey at church. Dave and I have been working on budgets, etc, and all that other stuff (whatever it is.....it is mostly Dave working on it :)

Anyway, it seems like our grocery budget is inching up each week. I know I am to blame, I have been shopping at Trader Joe's (and LOVE it!), but also, I think it is partly due to our growing children and the prices have been going up everywhere, right?

I would love it if you would tell us how much you spend a month on groceries. And does this price include toiletries?

I would love to know what other people pay for groceries...you could even leave an anonymous comment and I would not try and guess your identity.

This will either be helpful to me so I can say to Dave, "Look how much everyone else spends!"
(except that he is not the type to cave into peer pressure)

Or it will make Dave say, "see how much less we should be spending!!!

In your comment let us know how many people you are buying for.
Thank you!

I have loved hearing your comments about where you work and what you do.

34 comments:

Laura D said...

Coupons have saved us loads and loads. I wasn't convinced 2 years ago it would make a difference, but shopping loss leaders/sales with coupons and stockpiling has been a key to cutting our grocery bill almost in half. We spend $200 a month on everything you would buys at a grocery/drug store. My husband eats a lot so I feel this is a huge accomplishment. (I routinely cook meals that say 6-8 servings and they last ONE meal for the two of us!! No cooking for two meals for us...he'd starve!)

I know many people that shop at Trader Joes/buy organic and just use the coupons for non-food items. More and more I am finding coupons for organic products though. moneysavingmom.com has been very helpful to me in my journey to lowering the grocery bill. Saving money/ getting things free can be addicting!

Kelly G. said...

Love Dave Ramsey! His book helped me to finally stop feeling dumb about money and more empowered. Our grocery budget is right around $100/week. Some weeks it is more, some weeks less, but it usually averages out to that. That does not not include "wal-mart" type stuff (toiletries, t-p, diapers...), we add another
$100/week for that. We used to always have the "you spend to much on groceries" conversation until hubby started shopping with me. Now he never says a thing and we have made grocery night into a date night of sorts. Also... that cake makes me hungry ;)

Anonymous said...

I see that I'm not the only chicken...but I'm going to be brave here! We are a family of 2 adults, 1 teenager (oops! he just turned 20 yesterday....), and 2 small dogs. I don't keep very good records, but I know it is very unusual for me to spend more than $130-$140 per visit to Walmart. That sometimes includes toiletries, or small clothing purchases. I would say we spend close to $200/week.....that sounds really high, I know. Maybe I need to search for a Dave Ramsey course around here!

Chrissie Grace said...

I feed four children and two adults, use coupons and meal plan, and still spend about $700 a month. We follow Dave's plan and my goal is $150 a week. Sometimes I can squeak by on $100 , sometimes I can't get less than $200. My family does eat a lot, and they pack lunches too... I'm curious to see what other people say, I'd love to get lower!

Debby said...

What I spend wouldn't help you since there are only two adults plus pets. We also eat out a couple of times a week. I have heard over and over again that groceries are supposed to go sky high along with everything else and we should stock pile. It is a shame that organic and healthier foods cost so much. I have to have gluten-free food and that is terrible. What would be considered a half a loaf of bread.....minature size is $4. I am guessing we spend around $75 a week. I know we can do better. Anxious to hear other posts.
Happy Birthday to your sweet girl. I have three grandchildren that will be turning five in the next two months. What a great age.

Paintedpaper said...

I have to say we have always had a budget. When everyone was living high off the hog we had one car. Our goal was to move to a more comfortable house, pay off all debt. We have read Dave Ramsey's book and used the envelopes. It does pay off. We are totally debt free. Home, cars, and now are saving for the future. We still keep our budget.
Family of 4- 2 kids 2 adults
Good food at a small grocery store $80-100. (a week)
paper products and clothes at walmart 250 (a month)
I have a large garden and can tomatoes so I keep our pantry filled. Look for great deals and stock up.
I fell I could do better. We pack lunches and eat out once ever other week. We have been at this for a long time. It does work. We have eaten beans and rice! LOL
One place I have just started shopping at is Aldi's. They have a great spiral ham that taste as good as Honey baked . around 1.50 a pound. For 16 bucks we had a delicious ham dinner, bean soup and more ham than we could eat. Check it out! :)

Kellie said...

I have just got back on track shopping once a week and ONLY once a week and that helps. These little trips to Walmart are killing the budget! But as far as food... I would assume your boys are like mine were and their legs never seemed to fill up! Things have gone up as well as the fact that your munchkins are growing up! Before you know it...you'll be cooking for two!

gailsgarden said...

I know that you were looking for a doll, but I thought you meant "Baby All Gone" because she is no longer a baby! And she isn't.

Nikki said...

Hi! I just discovered your blog recently and love it :) We use a cash-only Dave Ramsey-type budget and set aside $180 a week for groceries. That includes toiletries, Sams club stuff, diapers, etc... We are a family of five. And, we eat all our meals here (we homeschool and my husband packs lunch) so I don't think that's astronomical. The more food we have at the house, the less we're tempted to go out, whereas when we used to skimp on groceries, we'd just go out more. I do use coupons, but usually only save 10-12 dollars. I don't have the time to do the serious couponing that some people are successful with!

D.I.M. Incorporated said...

We spend about $400 a month on our family of five. My kids are 9,8,and 5. I'm scared to think how much we'll be spending when they're teenagers! :/

sarahssweeties said...

We are feeding 2 adults and 3 children. I spend an average of $80 a week on groceries. Add $20 for toiletries. So a total of $200 per pay period. Dave Ramsey worked for us. You can do it!!! It's frightening at first, but then it becomes really more freeing than you ever thought it would. I think most of us crave that discipline (for most things in life) and it feels good when you do it!

Cory said...

The grocery budget is definitely a "hot" topic in our house! The cost of food is going up too! We just increased our grocery budget to $175/week and that includes toiletries (diapers too), and I'm trying to go to Sam's Club once a month ($100 budgeted) to get some of the items we use a lot and meat. It is really hard to try to spend less and I wish I could get more excited about couponing! I do try to stock up if something is majorly on sale! We are a family of 4. It is interesting to see what other families spend on groceries. It's tough to try to eat healthy and low cost.
Happy B-day to your little girl :)

Cory

Jennifer said...

we typically spend $80-85 per week. most of my toiletries come from cvs/walgreens for free, although I still get tp and laundry soap at the grocery store. I budgeted $375 for the month of Feb, and we were below budget.......who knows.....maybe this dave ramsey thing will work.

Michelle said...

My grocery budget is $100 a week. One adult at home full time, hubby is at home 2 to 3 days a week, one teenage boy and 1 eleven year old girl. That includes toiletries. Sometimes I spend more, but I never spend less. I do coupon and stockpile. We eat out on average one time per week, but usually a cheap lunch or pizza.

gypsy@Hebrews11:13 said...

I know I've told you this, but for our family of 7 with two in diapers, we spend under $500 a month. This includes toiletries, cleaning supplies, groceries, everything. If I was better with coupons I could do less than $400 a month but I've been slack lately.

Anonymous said...

We have a family of four - two adults and two teenage boys. We spend about 150 per week at Wal-mart/Sam's for groceries/toiletries combined. This is tough, but let me tell you something else we've learned over the years -- you can cut out the unnecessary stuff from your grocery budget, but don't cut too much. FOOD is the morale of the house. Eat beans and rice too often (read cheap food), and ain't nobody happy - especially the Daddy! Mommies can do it much easier than the Dads. I like the idea that another comment said... take Dave to the store with you a few times. He'll see, it's not cheap! Not that he doesn't believe you, but ... he definitely won't be happy if you cut out all the good stuff.

So, are you going to say what you typically spend....

A Prairie Girl in California said...

sara! I have really loved this post and the comments!!! its helped me so much!!! i have read some dave ramsey stuff but haven't been convince:/ but you guys are starting to convince me that it is worth a try:) we are on a tight budget. hubs just bought a business... only have one vehicle and are desperatly needing a second and we are tired of renting...:/... (although its only been for 2 years!!!)

we are only the two of us and I try to keep my Target bill around $50 a week. but we often grab lunch at taco-bell ( $5 if we get the meal deals:)) or dollar menu stuff at mcdonalds... and lots of very simple meals that i can stretch the meat ....

Amy said...

I have always wanted to ask this question but I've never been brave enough!! :) I feed my family of 5 (2 adults, 3 kids: 6, 4, & 21 months). I'm embarrassed to say we spend $1000 a month on groceries/toiletries. And what's even worse is that here lately (we moved into a new house a few months ago!!! that's my excuse...) I have not been good at budgeting (love me some Dave Ramsey!!!) & we've gone over our budget.

I'm a vegetarian & we eat A LOT of produce. A LOT. In the summer it's better b/c of our garden. But we eat a lot of raw foods. We also drink organic milk & my kids are big milk drinkers. Thanks for posting this. It's interesting reading everyone's comments!

Anonymous said...

We're a family of 3...2 adults and 1 four year old. Our grocery/toiletry budget is about $100 a week. Everyone packs breakfast and lunch and we eat at home 4 times a week for dinner. Other days we go to my parents or my in-laws...they love having us over and I love not having to cook! :)

Hayley said...

Hi Sara! Welcome to Dave Ramsay! :-) Our families tease us that we have a Dave Ramsay conscience approving all purchases.

We have two adults and two children and constant company and my grocery budget is $375 per month (including toiletries.) I always feel like I have a pretty small budget and reading all of these entries makes me feel pretty good about myself. :-) We get creative!

We eat at home and I make almost everything from scratch. I do some coupons, but I really hate it and invariably end up at the store without the right coupon. Ugh.

Michelle said...

Hi Sara,
I think we spend around $500 a month, for a family of 5. I really try to balance economical type of meals with some more "expensive" type of meals throughout the month. It does take discipline not to spend too crazy! Also, I spend less when I shop alone and NOT with the kiddos tagging along. :-)

Stephanie said...

It's just the three of us here and we spend about 100 a week including diapers, toiletrees and grocery's. It's the occassional trip to Target that does me in, I go for one $10 item and can walk away spending $50 to 100, no joke, I need to avoid that place!

brandi said...

So interesting and helpful! We are a family of 7 ( 5 kids under 9 1 in diapers). We spend about 600/month on groceries and toiletries,diapers,cleaning etc.. We also follow Dave Ramsey's plan, use coupons, discount grocery store and have a garden in which we can some produce for winter. I still feel like it is so hard to stay in our grocery budget. Thanks for asking this question Sara.

Anonymous said...

We're a family of two adults and one ten year old girl. I spend about $120 per week for groceries and trips to Costco. We eat tons of fruit, make our lunches, and eat out only about once a week.

For a while I was devoted to the grocerygame website. It gives you a list of what's on sale at your grocery store and what coupons you can use to combine with the sale specials. It made a huge, HUGE difference in our bills. It would take me about an hour a week to gather all the coupons and make my list. I stockpiled when it made sense. Lately I have not been following the grocery game due to time and space right now, but as soon as we move to our new house, I'll be right back to it! I'll be able to drop the grocery cost to under $90 most weeks.

Sue said...

I have to say that "couponing" has revolutionized how I shop and what I spend. I could give you recommendations on sites but it really is ideal if you can find a site of someone fairly local to you. We have a family of 7 (2 still in diapers and 1 almost out of them) and with all toiletries, all household goods, and all food we spend on average $650 a month. This is the Bay Area of California mind you so probably a bit more expensive for everything here. I agree that if Dave is willing you could take him with you or have him do the shopping to have him get a feel for what you're up against. I also agree with the reader that said don't deprive your family if you don't have to by making them eat gobs of beans and rice. You are SO creative that I am sure that would not be a problem for you, even on a strict budget.

I think "couponing" and shopping the sales/ads and planning our meals around what's on sale as a way of earning, so to speak. I have stood at the register at Rite Aid and paid $1.38 for $30 worth of stuff. Many times I give the stuff away! Also, the $650 figure I gave you includes this stuff I give away and it also includes our "stock pile" for example: 15 cans of potato chips, cases of soda and water, hair products for the rest of the year, tons of dishwasher and laundry soap, etc. There are so many deals out there and it can cost you a bit more up front but pays for itself in the long run.

Another couple big things: limit the number of times you go to the store and use cash only for grocery/toiletry shopping - this really keeps you from impulse buying. I could go on and on but I will stop here.

Amy said...

Ok I feed 7 kids and 2 adults, a dog, 2 cats, fish and 2 turtles on about $900 a month. I have one still in diapers and 2 teenagers and that includes all toiletries, pet food and paper products. I am not sure that is good or not. We eat out on average about 2 times a month and that is usually off the dollar menu when we are at a sport tournament or something so I don't count those. But I do pack lunches for any kids that go to school (some go, some homeschool) and for my husband that drives a train. I buy big bulk of beef and turkey twice a year at our local store sales so I only buy chicken and lunch meat monthly. I also garden in the summer. Most of my groceries come from aldi. I also have 2 children with moderate to severe food allergies so I cook a lot from scratch and have to be very careful on what they eat. Food and food preparation seems like it dominates a lot of my days! I am always trying to get the grocery bill down but these people keep getting bigger and eating more around here! Love your colorful blog by the way!!!!

Garth and Becky said...

We spend about $1000 a month on everything from gasoline to groceries to toiletries to diapers to clothes. Basically anything that we don't pay an online bill for comes out of that $1000. That is for 2 adults and 4 children. We eat out once a week, but that usually involves pizza or subs rather than a steakhouse. ;-) Also, we live in the northwest so the price of living out here is a bit more than someone living on the east coast.

Beth said...

I let our grocery budget kind of lapse this past year when I was pregnant but am getting back to it now. After this last month I notice that we need to do some revamping and perhaps have a separate envelope for toiletries and diapers and another one for dog and cat supplies.

I would say that we typically spend about $800 a month for groceries, animal supplies, toiletries and diapers. That is for a family of 5. Two adults, 6 year old, 4 year old and 4 month old, with one dog and one cat.

For me that is too high but we are working on getting it lower. I bet that we could do $600 a month.

HallMom said...

We spend around $800 per month but we still have one child in night time diapers and twins in regular diapers. This also includes our other paper products. When we shop at Aldi for groceries our bill is dramatically lower...but I can't always make it there for grocery shopping.

Anonymous said...

We are a homeschooling family of 4 (soon to be 5) and we typically spend $140 a week at Walmart. That includes toiletries and paper/cleaning products and only a few coupons. Things are definitely going up in price and I am sure that my grocery bill will be going up when I have the baby and have to start buying diapers again. I would love to include a trip to Sams every once in a while, but I usually run out of money before I can get there! We love Dave Ramsey and try to follow his plan as much as possible!! Thanks for asking this question! I loved reading all of the comments!

Heather said...

OH this is SO wonderful to see! What is average..are the prices going through the roof or is it just me and why is it so hard to make the budget.....all this...and yes, something we don't "talk about" with others, I guess.
We are a family of 6, 4 kids (12 yr down to 3yrs), 2 adults. We try REALLY hard to eat lots of produce and organic if we can...and I have a hard time stretching the $500 every 2 weeks for food/misc/clothing/gifts etc. I'm SURE we could eat cheaper...but the results of "cheaper" are showing...and we realize WHAT we eat does have consequences. Trying to learn to love beans and rice more...less meat. ???

Heather said...

cont.d: :-) I should add..we buy from co-ops (Azure Standard) and farm direct ....trying to cut cost.

Sue said...

I forgot to mention, Sara, that we are trying to go organic where it doesn't kill us financially. We are paying $5-$6 for a gallon of milk (!!!) and at one time drank about 6-8 gallons per week but I have been seriously rationing that and giving water liberally. Definitely less meat, lots of produce, yogurt in big tubs from Costco sweetened with Truvia and/or fruit, bulk beans, rice, and quinoa (a new fave) and such from Costco. I thought a family of 7 on $650 was way more than we should be spending but now I'm seeing that we're doing fairly well. This figure also includes the fact that I am still working on my couponing stockpile.

Ruth said...

We are a family of four, one teenage son who never stops eating and drinking milk. We spend between $600-$700 a month on groceries. Everything is getting so expensive. I use coupons and shop sales/specials. I stock up on meats when they are on sale and freeze them.

I love Trader Joes but don't make it there often because I spend so much more. :(

Ruth